شما این متن رو تا آخرش نمیخونید…

reading

شما این متن رو تا آخرش نمیخونید…

1280 853 حامد رفعتی

چرا کاربران مقالات را تا انتها مطالعه نمیکنند.

من قصد دارم این موضوع رو مختصر بگم ، چون میدونم که تا آخره مقاله با من نیستین. چون در حال حاضر یه سری از شما کلا تصویر رو دیدن و صفحه رو بستن. از هر ۱۶۱ نفر که به این صفحه روجوع کردن ، حدود ۶۱ نفر کلا صفحه رو بسته و رفته.
خب حالا ۱۰۰ نفر از شما موندین. خیلی عدد روند و قشنگی ، اما این وضیعت طول نمیکشه! ما در نقطه ای از صفحه هستیم که شما مجبور هستید برای ادامه مطلب “scroll” کنید. ۵ نفر از اون ۱۰۰ نفر هیچ وقت “scroll” نمیکنند و میگن خداحافظ!
خیلی خوب ، باشه الان یه جمع دوستانه هستیم که میخوایم این مقاله رو مطالعه کنیم. سپاس از شما که دارین توجه میکنین …. یه لحظه صبر کنین ، دارین این صفحه رو tweet میکنین؟ هنوز نخوندین که مطلب رو ، اگه جلو تر یه موضوع بی ربط و اشتباه گفتم چی! امیدوارم که سراغ comment گذاشتن نرین چون هنوز شروع نکردم.
خب داستان اینه که : تنها تعداد کمی از شما تمام و کمال یک مطلب رو تو وب مطالعه میکنین . در حال حاضر من به وسیله ی ابزاری به نام Chartbeat ,که آنالیز ترافیک صفحات وب رو انجام میده ، میتونم متوحه بشم که کاربران چجوری برای مطالعه تو صفحاتscroll میکنن.
اطلاعاتی که از آنالیز وب سایت های مختلف به دست اومده، اینو نشون میده که هر چی من بیشتر بنویسم احتمالش بیشتر که کاربرام رو از دست بدم. البته فقط من نیستم ، همه جای وب اینطوریه. زمانی که کاربری به یه مطلبی میرسه به ندرت تا آخره مقاله رو مطالعه میکنه. خیلی از کاربران تا میانه مطلب بیشتر جلو نمیرن. از این ها بدتر رابطه میانscroll کردن و اشتراک گذاشن مطلب وجود داره . اطلاعاتی که از Chartbeat به دست اومده نشون میده که خیلی از دوستانی که لینک هارو به اشتراک میگذران به طور کامل اون مطلب رو مطالعه نکردن. دفعه بعد که کسی link ای رو با شما به اشتراک گذاشت انتظار اینو نداشته باشین که خودش کامل خونده باشه.
یه نگاهی به گراف پاین بندازیم ، هیستوگرام کاربرانی رو نشون میده که کجا صفحه دیگه scroll نکردن.
Chartbeat میتونه رفتار کاربران رو به صورت انی آنالیز کنه و اینکه دقیقا در حال حاضر کاربر چه قسمتی از صفحه رو داره مطالعه میکنه.
یک مقاله وبی حدود ۲۰۰۰ پیکسل طول داره. در این گراف هر ستون نشان دهنده سهم هر کاربر در قسمتی از صفحه است. اولین ستون (صفر) قسمت بالای صفحه است. ستون ها ۱۰۰ درصد رو هم رد کردن چون ۲۰ درصد هم قسمت پاین صفحه در نظر گرفته شده مثلcomment ها ، تصاویر و ویدوئو ها.

1
اطلاعتی که از این گراف میشه متوجه شد اینه که تعداد قابل توجهی از کاربران حدود ۵۰% یا ۱۰۰۰ پیکسل رو مطالعه کردن که در وب سایت slate یعنی چیز زیادی از مقاله مطالعه نشده.
نکته ناراحت کننده اینه که ستون اول(صفر) تقریبا چیز خاصی واسه خوندن نداره، معمولا یه تصویر قرار داره که نسبت به اندازه تصویر شاید یک یا دو خط بشه از مقاله رو خوند. این یعنی کاربران صفحه رو ترک میکنند بدون هیچ توجهی به مقاله. مشکل کجاست؟ خب چرا اصلا رو لینک مقاله کلیک کردن؟
اطلاعات chartbeat برای مقالات پراکنده در وب سایت های دیگه یک مقدار امیدوار کننده تر از گرافی که برای وب سایت slate دیدیم اما از جهتی بدتر هم هست.

2

خب تو این گرافی که دیدیم مقدار scroll یا خوندن مقالات بیشتر بوده ، تعداد قابل توجهی از کاربران ۶۰% از مقاله رو میخونن به جای ۵۰% تو وب سایت slate. از طرف دیگه حدود ۱۰% از کاربرا اصلا scroll نمیکنن. در کل نتیجه گیری مثل گراف قبل، تعداد کمی از کاربرا تا آخره مطلب رو مطالعه میکنن و تعداد زیادی اصلا یه شانس به مقاله نمیدن بخوننش.
تو این مقاله داریم بیشتر به عمق داستان نزدیک میشیم فکرکنم خانواده و دوستام هنوز دارن میخونن.(ممنونم از شما)
الان در مورد رابطه میان scroll کردن و به اشتراک گذاشتن مطلب صحبت کنیم. موضوع اینه که chartbeat به صورت دقیق نمیتونه متوجه بشه که کاربران چه زمانی مطلب رو به اشتراک میزارن. اما با
مکانیزم مقایسه میان اینکه کاربر تا کجای مطلب رو خونده و زمان اشتراک مطلب، یه گراف سخت که منم معمولا متوجه نمیشم به دست اومده. (در اینجا ابزار اشتراک گذاری Twitter میباشد)

3

خب تو این گراف رابطه میان اشتراک مطلب و عمق مطالعه کمه. موضوع جالب اینه که مقالاتی که زیاد tweet میشن لزوما کامل خونده نشدن و مقالاتی که به صورت کامل خونده شدن لزوما tweet زیادی نشدن.
به عنوان نویسنده این موضوع منو اذیت میکنه ، شاید قابل درک نباشه واسه شما، مخصوصا شما هایی که این صفحه رو بستین و رفتین سریال نگاه میکنین. من کلی وقت و انرژی صرف کردم که خط بعدی چی بنویسم و یا اینکه یه گراف باحال دیگه بزارم یا نه، به هر حال وقت جمع کردن داستانه.
الان میخوام باهم این گراف رو بررسی کنیم ، راستی شما کار دیگه ندارین انجام بدین؟ چون الان تو نقطه بیشتر از ۶۰% مقاله قرار داریم.
این نقشه حرارتی (Heatmap) به ما نشون میده که کاربرا کجای وب سایت ها بیشتر وقت گذروندن.

4

نتیجه ای که chartbeat از این اطلاعات بدست آورده اینه که کیفیت محتوا تاثیر مستقیم با رفتن کاربران به عمق محتوا رو داره که این خیلی خوبه، ۶۷% کاربرا پایین تر از نقطه شروع مقاله فعالیت کردن.
با اینکه این نمودار ها منو به عنوان نویسنده خوشحال نکرد اما تعجب نکردم. من روزی چند کیلو مطلب میخونم و به اشتراک هم میزارم. اما چندتاشو کامل میخونم؟ چندتا شو بعد از کامل خوندن به اشتراک میزارم؟ نه زیاد، صادقانه گفتم چون فکر کنم تو این نقطه دیگه خانواده و دوستام هم صفحه رو ترک کردن.
شاید به خاطره دنیای شلوغ ارتباطات باشه، شاید انقدر مطلب زیاده که وقت زیادی واسه همشون صرف نمیکنیم. همیشه چیز های زیادی واسه خوندن ، نگاه کردن ،بازی کردن و گوش دادن وجود داره، سرمون شلوغه دیگه.
خوشحال میشم اگه کسی تونست تا این آخر بیاد دیدگاهش ، نتیجه یا راه حالش رو بگه.
سپاس

۱۱ دیدگاه
 • مطلب مفیدی بود ، واقعا درسته ، مخصوصا مطالبی که به اشتراک گذاشته میشه در حالیکه خونده نشده رو بارها و بارها تجربه کردم

 • یجورایی باور نکردنیه اما واقعیته

 • راه حلش ساده است. توی بحث ندریس، یه موضوعی هست، بنام الیسیت کردن!elicit ,خیلی موثره! امتحانش کنین!!!

 • محسن الهامیان ۱۳۹۳/۰۹/۱۹ در ۱۳:۲۲

  ممنون از مطلب خوب و جالبتون.
  به نظرم فرهنگی که شبکه های اجتماعی تو این چند سال ایجاد کردن در مورد کوتاه نویسی و کوتاه خوانی، تاثیر زیادی داشته.
  تاثیر این موضوع رو میشه کاملا در افزایش رغبت روزافزون کاربران به کوچ کردن از فیس بوک به توییتر ۱۴۰ کاراکتری یا ایستاگرامی که با تمرکز با عکس به جای نوشتار و محتوای طولانی هست، دید. البته این موضوع به معنای مشکل داشتن توییتر و اینستاگرام یا استفاده از اونها نیست.

 • اینو منم قبول دارم اما اون کسی که به مطلب شمانیازداره مطمئن باش که میادتااخرش میخونه اونی هم که بدون خوندن شیرمیکنه همون بهتر بره توشبکه اجتماعی عکس گربه های ملوس روشیر کنه
  منم تامیتونم بلندمینویسم توی وبلاگم، برام مهم نیست که خونده میشه یانه
  اما اگه کسی مطالبموبخونه چون از دل وجون واسه نوشتنشون وقت و انرژی میذارم مطئمنم به دردطرف میخوره
  نیازی نیست که همیشه ما خودمونو باکاربرا وقف بدیم بااین وضعی که داریم پیش میریم فک نکنم دیگه سایتا ووبلاگا وجود داشته باشن بایدهمه جمع کنیم بریم
  نویسنده بایدمث شماکاربلدباشه عنوان مطلب شماخیلی تاثیرداشت بود بعدشم چندخط اول که کم کم تااخرتونستید خواننده روهمراهی کنید

 • مطلب کمک کننده ای بود ممنون از زحمت شما
  ما ادما هر روز داریم بی حوصله تر،تنبل تر و سحطی تر میشیم.

 • مخاطبان همه و همه فقط محتوا می خواهند محتوایی که آنها را بترساند و یا تشویق کند و آنها را متوجه لذت و یا درد ناشی از کاری که انجام داده اند یا می دهند و یا می خواهند انجام دهند کند.ط:-)

 • سلام
  مطلب جالب و آنالیز خیلی خیلی مفیدی بود که باعث میشه سعی کنیم برای کسب موفقیت وب سایت و جذب بازدید کننده بیشتر مطالبی رو قرار بدیم که خوندنی هستن و فکر می کنم جدید و بروز بودن مطالب می تونه کمک کنه.

  امیدوارم موفق باشید

 • خیلی جالب بود موفق باشید

 • حامد جان،
  خیلی مطلب خوبی بود. به خصوص برای من چون می خوام سایتی راه بندازم در این خصوص. اما واقعیت رو میگم بهت، اگه دوستت نبودم شاید تا تهش نمی خوندم.

 • هادی قربانی ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ در ۱۱:۰۶

  مطلب خوبی بود تشکر می کنم
  فک می کنم اون درصد کمی که برای مطالعه میمونن کسانی هستن که دقیقا با هدف اومدن دنبال اون مطلب … حال اون درصدی زیادی که از حجیم بودن محتوا پا به فرار میزارن یجورای دنبال یه روش ساده و کوتاه هستن با این روش می توان اون درصد رو هم نگه داشت … نیاز به بررسی خیلی زیادی داره تا بتوان در روش های مختلفی که وجود داره تحلیل لازم صورت بگیره که بهترین روش رو انتخاب کنیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

شما این متن رو تا آخرش نمیخونید…

زمان مطالعه: 5 دقیقه