چرا برازوکا ؟

brazuca

چرا برازوکا ؟

1280 853 سید جواد موسوی

تاریخ بازی فوتبال به توپ فوتبال گره خورده است. توپ هایی که به گواهی تاریخ از جنس استخوان جمجمه  نیز بوده است.توپ فوتبال از سال ۱۸۵۵ که اولین توپها از جنس لاستیک اختراع شد تا به امروز تقریبا روند تغییرات ظاهری ملایمی را طی کرده است اما توپ جام جهانی ۲۰۱۴ برای اولین بار با سر وشکلی متفاوت عرضه شده است.برای طراحی این توپ چهار سال وقت صرف شده است که دو سال و نیم آن برای تست آن توسط ۶۰۰ فوتبالیست طراز اول دنیا بوده است. تا اینجا، روند کاری آدیداس مشابه دوره های پیشین جام جهانی بوده است .


در ادامه کار آدیداس به طور ویژه ای بر روی رسانه های اجتماعی و ابزارهای آنلاین تمرکز نمود. از سپتامبر ۲۰۱۲  کارزار تبلیغاتی آنلاین با نظرخواهی ازطرفداران فوتبال در برزیل در خصوص نام توپ فوتبال طراحی شده آغاز گردید. در این کارزار بیش از یک میلیون طرفدار فوتبال در برزیل شرکت کردند که منجر به ایجاد حجم عظیمی از کاربرنوشت و گفتگوهای آنلاین در این مراسم گردید و نهایتا نام  “برازوکا”  که در در گویش محلی به معنای “برزیلی” میباشد انتخاب شد. ارنستو بروس از مدیران آدیداس این کارزار را بزرگترین کارزار تبلیغاتی تاریخ فوتبالی آدیداس معرفی کرده است و میگوید : ” هدف ما در کارزار بازاریابی آنلاین جام جهانی، کسب بیشترین نظرمثبت ازکاربران در مقایسه با برندهای دیگر است “

روند جاری برای آدیداس خوشحال کننده است. تا امروز brazuka@ به عدد یک میلیون و هشتصد هزار طرفدار در توییتر دست پیدا کرده که یک ونیم میلیون آن از زمان شروع جام جهانی بوده است. یکی از دلایل اصلی این محبوبیت، اطلاعات خاصی است که از پشت صحنه مسابقات فوتبال ارائه میشود. ملاقات توپ با بازیکنان و شخصیت های مشهور در کنار اطلاعات قبل ازهر بازی از رختکن گرفته تا لحظه آغاز بازی از زبان این توپ بیان میشود.

با روند فعلی آدیداس پیش بینی میکند با افزایش بیست درصدی فروش توپ فوتبال نسبت به جام جهانی قبل مواجه شود و این یعنی موفقیت باورنکردی برای آدیداس که ابزار اصلی آن بازاریابی آنلاین و پیشرو بودن در استفاده از آن است.

چرا برازوکا ؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه