فروشگاه شما در کجای اینترنت قرار دارد ؟

shop

فروشگاه شما در کجای اینترنت قرار دارد ؟

1280 853 سجاد بهجتی

وقتی در جستجوی کالایی هستید که براحتی و در چند قدمی شما در دسترس نیست ، احتمالا سراغ اینترنت می روید ، تعداد محدودی فروشگاه اینترنتی مناسب می شناسید و طبیعتا سراغ کالایتان را از آنها می گیرید ، وقتی امید خود را از دست دادید به گوگل رفته و کالای مورد نظر خود را جستجو می کنید ، بالاخره موفق می شوید و سفارش خود را ثبت و در انتظار دریافت می مانید ، اما این همه ماجرا نیست . . .


از کدام فروشگاه خرید کرده و چرا آن فروشگاه خاص را انتخاب کرده اید ؟ باز هم از همان فروشگاه خرید خواهید کرد ؟ چرا؟ هر روز تعداد جدیدی فروشگاه  در اینترنت با هزینه های کم و زیاد ایجاد شده و محصولات متعددی را عرضه می کنند . اما از این میان چند فروشگاه باقی می مانند ؟! اگر از شما خواسته شود ، بیست فروشگاه آنلاین را نام ببرید ، چه پاسخی خواهید داد ؟آیا میتوانید براحتی نام ببرید ؟  چرا ؟ لحظه ای از دنیای مجازی خارج شویم .

یک مغازه فروش لوازم و قطعات کامپیوتر چقدر مشتری دارد ؟ چگونه میتوانیم عدد صحیح و یا حتی تقریبی در این خصوص اعلام کنیم ، در حالیکه نمی دانیم مغازه کجاست ؟ چقدر وسعت دارد ؟ چقدر قدمت دارد ؟  در ویترین چه اجناسی و چگونه چیده شده اند ؟ برخورد فروشندگان فروشگاه چگونه است ؟ و غیره . . .  همه و همه در میزان فروش و تعداد مشتریان موثر خواهد بو د .

جالب است بدانید در خصوص فروشگاه های اینترنتی نیز همین روال حاکم است ، یکی از تفکراتی که در خصوص فروشگاه های مجازی به غلط حاکم شده است ، تفکری است که بیان می کند ، فروشگاه های مجازی با هزینه ای ناچیز راه اندازی و سودی شگفت انگیز خواهد داشت ، درست است که این نوع فروشگاه ها هزینه های راه اندازی و جاری کمتری دارند ، اما برخی از هزینه های آن ها برابر هزینه های فروشگاه های حقیقی می باشد . (هزینه بازاریابی ، هزینه تبلیغات ، اجاره انبار ، و . . . )
گام نخست آن است که بپذیریم، فروشگاه های مجازی و حقیقی شباهت ها و نقاط مشترک بسیاری با هم دارند ، پس از این پذیرش و تفاهم است که می توانیم فروشگاه های مجازی را با اصولی صحیح ارزیابی کنیم ، فروشگاه مجازی شما کجاست ؟ در کوچه و پس کوچه اینترنت مغازه ای کوچک دارید ، یا کنار خیابان اصلی مغازه ای بزرگ ؟
بله ، اینترنت هم کوچه و پس کوچه ، خیابان اصلی و فرعی و حتی بالاشهر و پایین شهر دارد ، دانشی تحت عنوان SEO ، جایگاه شما را در اینترنت مشخص می کند ، اینکه چقدر در دسترس باشید بسیار هائز اهمیت است ، در واقع همان کوچه پس کوچه بودن یا در خیابان اصلی بودن .

در میان تعویض روغنی ها ، طلا فروشی نزنید . . .
شاید کمی عجیب به نظر برسد ، اما واقعیت است . زمانی که کاربر عبارت مرتبط با وب سایت شما را جستجو می کند ، باید به سمت آن هدایت شود …و اینگونه نباشد که با جستجوی عباراتی بی ارتباط با موضوع فعالیت شما هم وارد سایت شده و طبیعتا سریع خارج شود . چرا که هر مراجعه بی ربطی ، مانند توقف بی جاست و  براستی مانع کسب شما می شود . (اشغال پهنای باند ، کاهش رتبه گوگل و …)
چنانچه کنار انبوهی از فروشگاه های تعویض روغن هم ، مغازه طلافروشی داشته باشید ، مسلما افراد زیادی بازدیدکننده ویترین شما بوده ، اما مشتری شما نخواهند بود . . .
این حلقه گم شده ای در ارزیابی وب سایت هاست ، در واقع بازدیدکننده زیاد همیشه امتیاز مثبت نیست ، زمان ماندن در سایت ، بازدید مکرر ، عضویت در وب سایت و خبرنامه ی شماست که نشان دهنده اعتبار و به نوعی موفقیت وب سایت است . البته این مهم بدست نمی آید ، مگر با داشتن پلن و استراتژی های مناسب و متناسب با هدفی که دنبال می کنیم .

بهینه سازی وب سایت ، SEO نیست . . .
تا صحبت از بهینه سازی وب سایت می شود ، SEO جای خالی را پر می کند و با سبدهایی از قوانین موتورهای جستجوگر وارد می شود . . . اما این بهینه سازی وب سایت نیست ، درست مانند این است که فروشگاهی با کارایی پایین را در یکی از بهترین میادین اصلی افتتاح کنید . هرگز فراموش نکنیم باید با نگرش و تفکری صحیح پیش برویم ، چنانچه هدف را اشتباه برگزینیم ، چه آهسته حرکت کنیم و چه سریع ، از هدف دور خواهیم شد ، با سرعتی متفاوت . . .

بهینه سازی وب سایت یعنی طراحی وب سایت با تفکر Marketing و یا بازاریابی .

این بدان معناست که طراحی سایت کار گرافیست ها به تنهایی نیست ، چرا که آنها می توانند سایت شما را که قابلیت یک شعبه ۲۴ ساعته را دارد ، صرفا به یک کاتالوگ آنلاین تبدیل کنند .در واقع بهتر است بگوییم طرح ساختار وب سایت با بازاریابان است (تفکر بازاریابی) ، و طراحی وب سایت مطابق ساختار اعلامی ، با گرافیست هاست .
تفکر بازاریابی ، نیازهای مشتری (Customer Needs) ، خواسته های مشتری (Customer Wants)، و تقاضای مشتری(Customer Demands) را استخراج و با ارزیابی رفتار مشتری ، ساختار یک وب سایت را طراحی می نماید . بررسی کنیم ، ساختار وب سایت شرکت عرضه کننده درب های ضد سرقت ، چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟ در ابتدا باید مشخص کنیم ، چه افرادی مشتری این مجموعه هستند ؟ چه افرادی می توانند باشند ؟ با چه میزان تحصیلات و فرهنگی ؟ در هنگام خرید به چه نکاتی توجه می کنند و . . . با بررسی اجمالی ، در می یابیم ، اکثر مشتریان این مجموعه ،  پیمانکاران برج ها و ساختمان های بزرگ هستند ، عموما سطح تحصیلات بالایی نداشته و لذا میلی به کلمات سخت و پیچیده و یا به زبان لاتین ندارند . پس تا حد امکان در ادبیات وب سایت باید از عبارات ساده استفاده نمود و ترجیحا کلمات لاتین را حذف کرد .
در بررسی ها ، در میبابیم یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب درب های ضد سرقت ، تعداد زبانه ، نوع قرار گرفتن ، و جنس درب ها می باشد . لذا لازم است ، برای معرفی درب ها از جهات مختلف تصاویری قرار دهیم ، و با نشان دادن لایه لایه ی درب ها جنس آنرا به مشتری معرفی نماییم .
بخوبی مشخص است ، تاریخچه شرکت و … برای مشتری در اولویت نمی باشد ، پس لزومی هم ندارد در منوی بالای وب سایت ، در اولویت و اولین گزینه قرار گیرد .
اگر مهمترین مزیت محصول یک مجموعه ای ، کشور سازنده آن است ، باید در اولویت آنرا بیان کند ، حتی می تواند بخش بالایی سایت یا Header را به پرچم آن کشور اختصاص دهد ، تا بخوبی جلب توجه نماید .

فراموش نکنیم ، کاربر تنها چند ثانیه پس از ورود به سایت ، ۸۰% برداشت خود را از مجموعه تثبیت می کند ، می توانیم در این چند ثانبه ایشان را درگیر حواشی و رنگ ها و مطالب تجملاتی کنیم و یا اینکه با جملات و عباراتی جذاب و مرتبط ، و صد البته اثر بخش ، ایشان را ترغیب به ماندن کرده و در این ماندن حرف هایمان را بیان کنیم .
می توانیم در صفحه اصلی وب سایت درب های ضد سرقت تاریخچه شرکت را بنویسیم تا مخاطب را فراری دهیم . و یا اینکه آماری منتشر کنیم از اینکه درب های ضد سرقت چه میزان دزدی را کاهش می دهند و کاربر را جذب کنیم .

 منبع : نشریه وب – تیرماه ۱۳۹۲

نویسنده : سجاد تقی زاده بهجتی

st.behjati@gmail.com

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

دیدگاه خود را ثبت کنید

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

فروشگاه شما در کجای اینترنت قرار دارد ؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه