برای بیدار کردن مخاطب لالایی نخوانید

Drowsy

برای بیدار کردن مخاطب لالایی نخوانید

1280 853 سجاد بهجتی

متن های بلند و ساده لالایی خوبی هستند ، پس از آنها انتظار بیداری و آگاهی مخاطب را نداشته باشید ، البته اگر برای افرادی که دچار بی خوابی هستند نگران هستید ، تا می توانید در وب سایت خود متن های یکنواخت و ساده بنویسید ، تا بدون مصرف دارو آسوده بخواب روند …


در مقاله شماره قبل ، در خصوص اینکه همواره باید از متن های کوتاه استفاده شود صحبت کرده ، و همینطور نکاتی را در خصوص نحوه جذابیت در متن های بلند تر مطرح کردیم ، در این مقاله قصد داریم در خصوص جذابیت نوشته ها صحبت کنیم ، جذابیتی که حاصل آن اثربخشی بیشتر وب سایت خواهد بود .

برای نوشتن متن هایی جذاب و اثربخش مدل ها و راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی از معروفترین آنها ، AIDA می باشد .
Attention یا توجه
Interest یا علاقه
Desire یا تمایل
Action یا عمل

اگر خیلی هم اهل کار علمی و اصولی نیستید و احساس می کنید این حرف ها صرفا تئوری است و در عمل جواب نمی دهد ، استفاده از این مدل را برای امتحان هم که شده در بخش هایی از وب سایت خود ، در برنامه داشته باشید .
یک متن مناسب با توجه به مدل AIDA نخست باید توجه مخاطب را بخود جلب کرده ، سپس در ایشان علاقه ای نسبت به محصول (کالا یا خدمات) ایجاد نماید ، و بعد از آن این احساس را به میل و وسوسه تصاحب محصول مبدل ساخته و سرانجام ایشان را وادار به تماس ، خرید و یا عمل دیگری که مد نظر شماست ، هدایت کند .
در مدل AIDA برای وب سایت فروش دمنوش های گیاهی ، این مراحل می تواند بدین صورت نمایان شود :
A . حالات منفی روحی ، نظیر عصبانیت ، ناراحتی ، خشم و … براستی آزار دهنده است .
I . قرص ها و داروها ، درمان های کوتاه مدت و بلند مدتی است که گاهی موثر و گاهی بی اثر هستند ، در حالیکه درمان و از آن مهمتر پیشگیری این حالات ، آنقدرها هم پیچیده نیست … و حتی می تواند با لذت نیز همراه باشد .
D . رایحه دلپذیر نعنا ، همراه با موسیقی دلنشین و یک تکه کیک شکلاتی ، آرامش بعد از کار را برایتان به ارمغان می آورد .
A . دمنوش های گیاهی ، داروهای بدطعم و با عوارض جانبی نیستند ، بلکه تنوعی خلاقانه در نوشیدنی های روزانه ی انسانهای هوشمند هستند .

مدل دیگری که استفاده از آن نیز موثر است ، بنام ACCA شهرت دارد .
Awareness یا آگاهی
Comprehension یا درک
Conviction یا متقاعد ساختن
Action یا عمل

براساس مدل ACCA ، مخاطب ابتدا از وجود یک محصول آگاهی می یابد ؛ سپس به نحوه عملکرد و مزایای آن پی برده و در مرحله سوم باید نسبت به خرید آن متقاعد گردد و در نهایت اقدام به خرید کرده و یا عملی را که مد نظر شماست ، انجام دهد .
معمولا شرکت ها و اشخاص حساسیت زیادی نسبت به ظاهر وب سایت خود دارند ، با افراد مختلف مشورت کرده ، و روزها و ماه ها برای ویرایش و بهبود آن زمان می گذارند . اما متن ها را یا از جایی کپی کرده و یا انشاء گونه از ابتدا تا انتها می نویسند . و از آنجایی که از وب سایت خود مراجعه و یا تماسی ندارند ، بدست فراموشی سپرده و مدعی می شوند وب سایت صرفا تجملاتی است و جایگاهی در تجارت و کسب و کار ندارد .
بکارگیری این مدل ها تا حدودی شما را از دام نوشته های انشاء گونه رهایی می دهد و می توانید بازتر فکر کرده و اثربخش تر بنویسید …

فرمول دیگری که می توانید در شرایطی نیز از آن استفاده نمایید بنام ۴P شهرت دارد .
Picture یا عکس
Promise یا وعده
Prove یا گواه
Push یا به جلو راندن

در این حالت تصویری که محصول می تواند برای مشتری انجام دهد ، نمایش داده شده و به او قول داده می شود که در صورت تصاحب محصول ، چنین تصویری در واقعیت نیز برای ایشان خلق خواهد شد ، بعد از آن ، آنچه محصول برای دیگران انجام داده است بیان شده ، تا مخاطب بیش از پیش نسبت به محصول اطمینان حاصل کند . و در آخر مخاطب را به جلو رانده و سبب هدایت ایشان به مقصد مقصود می شود .
در هر صورت یا می توانید از سه مدل مطرح شده استفاده کنید و یا برای نگارش متنی جذاب برای وب سایت خود ، ۵ مرحله ای که در ادامه مطرح خواهد شد ، را به ترتیب دنبال کرده و از این طریق متن هایی جذاب و اثر بخش تدوین نمایید .

مرحله نخست : جلب توجه کنید …
البته نه به هر قیمتی … قرار نیست با جملات طنز یا جملات ابهام انگیز این جلب توجه اتفاق بیفتد . این جلب توجه می تواند ، با یک جمله و یا نمایش یک تصویر و یا حتی سکوت و یا سفیدی صفحه اتفاق بیافتد …
یک توصیه مهم ، اگر برای متن های وب سایت خود عنوانی مناسبی که جلب توجه خوبی انجام دهد پیدا نکردید ، بقیه متن ها را نیز ننویسید و به نظر من یا از داشتن وب سایت منصرف شده و یا به سراغ شخص و یا شرکتی که تخصص این کار دارد رفته و کمک بخواهید . در غیر این صورت درست مانند این است که بر روی کاغذ سفید ، با جوهر سفید  بنویسید ، فرقی ندارد خوش خط و یا بد خط ، اصلا دیده نخواهید شد .

مرحله دوم : نیاز یا مشکلی را بیان کنید …
هر محصولی برای رفع نیاز و یا حل مشکلی بوجود آمده است ، بیان آن می تواند احساس خوبی را در مخاطب ایجاد کرده و باعث نزدیکی هرچه بیشتر ایشان به شما شود ، یک مثال معروف در بازاریابی وجود دارد که مشتری دریل را برای سوراخی که می خواهد تهیه می کند نه برای خود دریل .
نمایش فردی که صورتش از عرق خیس است و کلافه بودن و ناآرامی از چهره اش پیداست ، بخوبی نیاز به کولر گازی را می رساند و قرار است این نیاز رفع شود . . .

مرحله سوم : من نیاز را رفع می کنم . . .
پس از بیان نیاز باید سریعا به مخاطب بگویید که محصول شما دقیقا همانی است که نیاز او را برطرف می کند ، یک کولر گازی پر قدرت با مصرف انرژی کم ، و نصب و حمل رایگان !
به این مثال توجه کنید : “یکی از ناراحتی های هر روزه ی من سوزش گرنم پس از اصلاح صبحگاهی بود ، جوش های ریز که جای خودش را دارد ، علت ساده است ، حساسیت پوست گردن ، مشکلی که بیش از ۷۰ درصد مردان با آن دست و پنجه نرم می کنند ، تا اینکه ماشین اصلاح فیلیپس را هدیه گرفتم ، مدل ایکس با شعار سازگاری با پوست حساس ، اینبار بعد از اعتماد به تبلیغات پشیمان نشدم ”
این متن نسبتا طولانی است ، اما چرا تا پایان آنرا خواندید ؟ همین را می خواهم .

مرحله چهارم : خود را اثبات کنید . . .
بسیار بسیار بسیار این نکته هائز اهمیت است ، این کافی نیست که بگویید قادر هستید نیاز مشتری را رفع کنید ، باید گفته ی خود را برای او اثبات کنید ، در واقع شما می خواهید مخاطب را شما را انتخاب کند ، چرا ؟ دلایل را روشن و واضح به او بگویید و کاری کنید که شکی در خصوص شما نداشته باشد . قانع اش کنید .
برای متقاعد ساختن و اثبات خود راههای مختلفی وجود دارد ، مثلا در خصوص مزایای محصول خود نسبت به رقبا صحبت کنید ، یا از شاهدان استفاده کنید ، بطور مثال مصاحبه ای درج و نظرات افرادی که پیش از این از محصول شما استفاده کرده اند را بنویسید ، استفاده از جدول و مقایسه محصول با رقبا نیز به شدت در تصمیم گیری مخاطب موثر می باشد .

مرحله پنجم : از مخاطب بخواهید وارد عمل شود . . .
آخرین مرحله جایی است که باید مخاطب را به مقصد مورد نظر هدایت کنید . در این مرحله می توانید یک بروشور رایگان ، استفاده محدود از محصول و … را در اختیار مخاطب قرار داده و در ازای آن مشخصات ایشان را دریافت کنید . از این طریق می توانید با ایشان بصورت دائمی در ارتباط بوده و محصولات خود را به ایشان معرفی و عرضه نمایید . کافیست در این ارتباط اعتماد ایشان را بدست آورده و خود را در دل ایشان جا کنید .
موارد اشاره شده در این مقاله بطور خلاصه کمک می کند تا مخاطب بیشتر متون وب سایت شما را مطالعه کند ، نوشته شما را جذاب تر کرده و از این طریق اثر بخشی وب سایت شما را افزایش خواهد داد ، البته این در شرایطی است که حتما اطلاعات را صادقانه در اختیار مخاطب قرارداده و به ارتباط طولانی مدت با ایشان تمرکز کنید .

منبع : نشریه وب – مهرماه ۱۳۹۲

نویسنده : سجاد تقی زاده بهجتی

st.behjati@gmail.com

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

دیدگاه خود را ثبت کنید

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

برای بیدار کردن مخاطب لالایی نخوانید

زمان مطالعه: 7 دقیقه