محتوای ۱۸ عیار یا حلبی ؟ – بخش اول

This-Content-Marketing-Tip-Is-Worth-Gold-1-

محتوای ۱۸ عیار یا حلبی ؟ – بخش اول

1280 853 سجاد بهجتی

اگر از وضعیت فعلی محتوایی که در وب سایت خود منتشر می کنید راضی هستید، به هیچ عنوان این مطلب را نخوانید، میتوانید زمان خود را برای خواندن مطالبی بگذراید که مشکلی از شما حل کرده و راه حلی جدید و تازه به شما معرفی کند، یا اینکه بطور کل این پنجره را بسته و به کار مفیدتری بپردازید .

قبل از اینکه پنجره را بسته یا سراغ مطلب دیگری بروید، یک سوال را جواب دهید، از کجا می دانید که از وضیت فعلی محتوای تولیدی خودتان راضی هستید؟ چطور این رضایت را اندازه گیری کرده اید؟ از کجا می دانید محتوای ۱۸عیار ارائه می کنید یا حلبی؟ از میزان بازدیدی که صورت گرفته؟ شاید بلافاصله بعد از خواندن چند خط از متن شما صفحه را بسته و خارج شده اند و یکی از گزینه هایی که در ابتدا گفتم را انتخاب کرده اند. شاید هم کلمات کلیدی خوبی تعریف کرده اید و در نتایج گوگل جایگاه خوبی پیدا کرده و بخاطر در دسترس بودن تعداد بازدید خوبی جذب کرده اید. با چه معیاری این رضایت را سنجیده و تصمیم به انتخاب یکی از راه حل های گفته شده گرفته اید؟ (یک مقاله دیگر، یا بستن پنجره)

واقعیت اینجاست که بسیاری از موارد مربوط به محتوا را میشود اندازه گیری کرد، اما این اعداد به درستی کار نمی کنند، شما می توانید تعداد بازدیدهای محتوا را ببینید، ساعت بازدید را بررسی کنید، حتی میزان اسکان مخاطب در محتوای خود را بسنجید، اما این اعداد در واقعیت به درستی کار نمی کنند …

اگر قرار است از محتوای حلبی فاصله بیشتری گرفته و به محتوای ۱۸ عیار نزدیکتر شویم، باید از اعداد و دلخوشکنک های اینچنینی فاصله بگیریم، البته فراموششان نکنیم، صرفا فاصله بگیریم و مدتی هم به دوری و دوستی اعتقاد داشته باشیم. بعد از این کار، فکر کنیم به هدف محتوایی ارائه می دهیم، محتوایی که قرار است ارتباط بین یک انسان و یک انسان دیگری باشد که البته قرار است تا حدودی آن انسان دیگر را بشناسیم و او نیز چنین حسی را تجربه کند، که “واقعا جالبه، من دقیقا همین رو میخواستم” (یکم شایدم دوکم عجیبه، نه؟)

از لوگو خرید نمی کنید !

اما اصلا هم عجیب نیست، چون شما هیچ وقت از یک لوگو (Logo) خرید نمی کنید و با یک لوگو حرف هم نمی زنید و ارتباطی هم برقرار نمی کنید، پس چطور انتظار داریم از یک لوگو به یک انسان بنویسیم و ارتباط خوبی هم شکل بگیرد؟ ،فکر نکنید، به چند وب سایت سر بزنید منظور من را متوجه خواهید شد، وب سایت هایی که از زبان یک لوگو، یک شرکت، یک مجموعه و … برای یک شخص می نویسند، فارغ از اینکه من از اشخاص خرید می کنم و نه از یک لوگو… هر چه محتوای ما به زبان آدمیزاد تر باشد، آدمیزادها راحت تر ارتباط برقرار می کنند . (کتاب به زبان آدمیزاد – نوشته رضا بهادری – منتشر شده در انتشارات نی را می توانید بخوانید) . زبان آمیزاد زبانی است که حتی تحصیلکرده ترین آدم ها هم در جمع های خودمانی به آن زبان حرف می زنند.

برای اینکه محتوایی به زبان آدمیزاد داشته باشید، راحت بنویسید، به همان زبانی که راحت هستید با شما صحبت شود به همان زبان بنویسید، از لغات عجیب و غریب استفاده نکنید، واژهای انتزاعی زیادی بکار نبرید، انتزاعی ؟ واژه هایی که در ذهن هر شخصی معنی متفاوتی دارد، مثلا اینکه واژه های انتزاعی زیادی بکار نبرید، زیادی در ذهن هر کس معنی متفاوتی دارد، پس اینجا خطایی اتفاق می افتد، شما فکر می کنید که چقدر میتوانید واژه انتزاعی بکار ببرید و چقدر بکار نبرید، حساس نباشید، برای اینها قانون مشخصی نیست، فقط در گوشه ی ذهنتان در نظر داشته باشید که واژه های انتزاعی فعالیت زیادی از مغز مخاطب شما میگیرد که از نظر مادی و از نظر معنوی به صرفه نخواهد بود .

محتوای دست ساز ارزشمندتر است (Hand made)

محتوای غیر دست ساز چه محتوایی است؟ محتوایی که سیستم های وب سایت ها بصورت خودکار البته با ساختاری که شما مشخص کرده اید تولید و ارائه می کنند، سیستم های ارسال ایمیل در مناسبت هایی که از پیش تعیین کرده اید پیام هایی را برای افراد می فرستند و … ، اینها همگی خوب و لازم هستند اما تا جایی که احساس ارتباط با روبات به افراد دست ندهد، خود شما هم دوست ندارید با یک روبات در ارتباط باشید چه برسه به مخاطب شما که احتمالا به اندازه شما همخانه ی کامپیوتر و اینترنت نیست.

یک محتوای ارزشمند، مانند آثار هنری است، و آثار هنری بدون توانمندی انسانی اثرگذار نخواهد بود .

به همین دلیل هم با وجود این همه ابزارهای مختلف، هنوز هم آثار دست ساز ارزش خاص خودش را دارد، در محتوا، آثار دست سازی ارائه کنید که ارزش مندی آن به چشم بیاید و به دل بنشیند و صد البته اثربخش باشد، و در نهایت مخاطب را به سمت اقدامی هدایت کند.

محتوای طولانی حوصله زیاد می طلبد که از خواننده وب سایت امروزی چنین حوصله ای یک مقدار دور است، به همین دلیل این مطلب در چند بخش ارائه خواهد شد .

ادامه دارد …

سجاد بهجتی | استراتژیست محتوا و کپی رایتر

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی
۸ دیدگاه
 • مطلب خیلی برای من مفید بود و ای کاش زمان انتشار قسمت بعدی مشخص بود

  • سجاد تقی زاده بهجتی ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ در ۲۳:۴۰

   سلام عارف عزیز
   زمان انتشار قسمت بعدی هفته آینده ۱۸ خرداد ماه خواهد بود.

   ممنون از کامنت شما

 • محسن الهامیان ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ در ۲۲:۳۸

  خیلی ممنون از مطلبتون.
  از مطلب شما چیزهایی یاد گرفتم و لازم دیدم از اونچه که می دونم، به شما توصیه ای بکنم.
  پیشنهاد می کنم کمی در مورد اصول نگارشی مطالعه کنید و خصوصا اینقدر در استفاده از ویرگول اغراق نکنید و جای نقطه را به ویرگول ندهید.
  مطالعه مطلب شما در برخی جاهایش به دلیل همین مشکل، به شدت سخت بود.

  خوش باشید.

  • سجاد تقی زاده بهجتی ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ در ۲۳:۳۷

   سلام آقا محسن عزیز
   از کامنت شما خیلی ممنونم، از اینکه به وب سایت مسترکاما سر میزنید و مطالب مفید بوده هم خیلی خوشحالم.
   در خصوص استفاده اغراق آمیز از ویرگول هم عادت نگارشی منه و سعی دارم کمترش کنم و این کامنت شما سرعت این سعی را بیشتر می کند 😉 (البته به دلیل غیر رسمی نوشتن و حالت گفتاری گرفتن نوشته های من این موضوع و موضوعات نگارشی بیشتر به چشم می آید .)

 • نشاط آرمانی ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ در ۰۰:۰۸

  مطلب مفیدی بود و باعث شد مطالب دیگری از شما را در وب سایت مطالعه کنم سبک فکر شما متفاوت و برای من جذاب است بخاطر به اشتراک گذاری دانش تشکر می کنم

 • بنفشه ضیایی ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ در ۱۶:۱۸

  از مطالب سودمند شما سپاسگزارم. من می خوام به عنوان فردی که MBA خونده وارد حوزه بازاریابی محتوا بشم. تحقیقات زیادی کردم می خوام ببنم چطور می تونم به FAQ ها در خصوص بازاریابی محتوا دسترسی پیدا کنم تا در مواجهه با مشتریان دغدغه و چالش عمده آن ها را بدانم. با سپاس بنفشه ضیایی

  • سجاد تقی زاده بهجتی ۱۳۹۴/۰۳/۲۴ در ۱۱:۴۰

   سلام بنفشه خانم
   از اینکه مطالب برای شما مفید بوده خوشحالم.
   چقدر خوب که تصمیم دارید وارد حوزه بازاریابی محتوا شده و این تخصصی رو برای خودتون انتخاب کردید . در خصوص FAQ، به نظرم بهتره فکر کنید و چنین پرسش و پاسخی را تدوین کنید، چرا که موضوع محتوا بومی است و قرار نیست نیاز مشتری در کشوری دیگر با نیاز مشتری ما یکسان باشد، تدوین کنید، پیش برید و به مرور زمان این FAQ را برای خودتون تکمیل کنید. با مشتریان احتمالی در رویدادهای مختلف بصورت حضوری و غیر حضوری گپ بزنید تا ببنید چه بخش های گنگی برای آنها در این زمینه وجود دارد و …

دیدگاه خود را ثبت کنید

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

محتوای ۱۸ عیار یا حلبی ؟ – بخش اول

زمان مطالعه: 4 دقیقه