اشتراک گذاری متقاطع

social-media

اشتراک گذاری متقاطع

1280 853 بهراد جاود

با استراتژی اشتراک گذاری متقاطع در شبکه‌های اجتماعی آشنا شوید

حتما شما هم بارها و بارها شنیده‌اید که می‌گویند برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی، باید فعال باشید و احتمالا شما هم مثل خیلی‌های دیگر نه تنها در یک شبکه اجتماعی بلکه در چند شبکه اجتماعی اکانت دارید و دوست دارید در همه آنها فعال باشید. اما قطعا این را هم خوب می‌دانید که فعال بودن در چندین شبکه آن هم به صورت روزانه کار مشکلی است چون هم زمان کافی را ندارید و هم ممکن است با کمبود محتوا مواجه شوید. این مشکل راه حل بسیار ساده‌ای دارد که من اسم آن را استراتژی اشتراک گذاری متقاطع در شبکه‌های اجتماعی گذاشته‌ام.

استراتژی اشتراک گذاری متقاطع یعنی چه؟

تقریبا همه ما حداقل یک بار در دوران تحصیل این تقلب را کرده‌ایم که دفتر یکی از بچه‌های خوب کلاس را می‌گرفتیم و بعد جواب سوالاتی که برای جلسه بعد باید آماده می‌کردیم را از روی دفتر او کپی می‌کردیم البته با این تفاوت که کمی در آن تغییر ایجاد می‌کردیم و کمی جمله‌بندی‌ها را تغییر می‌دادیم تا معلم متوجه نشود. حتی اگر خودتان تا به حال این کار را نکرده‌اید حتما دیده‌اید که دوستان‌تان چنین تقلبی را انجام داده‌اند.

استراتژی مورد نظر من هم بی‌شباهت به همان تقلب‌ها نیست فقط وجه تفاوت‌ش در این است که شما در این استراتژی در واقع از روی دست خودتان تقلب می‌کنید. حتما می‌پرسید چطور؟

روند کار بسیار ساده است. در ابتدای امر باید از خودتان بپرسید که در کدام شبکه اجتماعی مخاطبان بیشتری دارید؟ مثلا من در توییتر حدود ۷۰۰ نفر فالوئر دارم، بنابراین جواب من به این سوال مسلما توییتر خواهد بود. شما هم ممکن است در فیسبوک حدود ۱۰۰۰ نفر فالوئر و فرند داشته باشید یا اینکه پیج‌ شما در فیسبوک بیش از ۱۵۰۰ لایک داشته باشد، بنابراین جواب شما فیسبوک خواهد بود.

پس همان شبکه اجتماعی‌ای که بیشترین مخاطب را در آن دارید به عنوان شبکه اجتماعی اصلی و مرجع انتشار محتوای خود انتخاب می‌کنید. سپس محتوای خود را ابتدا در همان شبکه اجتماعی به اشتراک می‌گذارید.

در قدم بعد همان محتوا را در شبکه‌های اجتماعی دیگر که در آنها هم اکانت دارید ولی مخاطبان کمتری دارید به اشتراک می‌گذارید، منتها نه دقیقا همان محتوای تکراری را، بلکه با کمی تغییر در جملات و عبارات. 

مثلا فرض کنید شما در فیسبوک محتوایی بسیار عالی در مورد یک رویداد جدید به اشتراک می‌گذارید. برای اینکه میزان مخاطبان همان پست در فیسبوک را افزایش دهید می‌توانید یک توضیح کمتر از ۱۰۰ کاراکتر از کل آن پست تهیه کنید که جالب‌ترین نکات پست را در خود داشته باشد. سپس این جمله ۱۰۰ کاراکتری را در توییتر می‌نویسید و در انتها نیز به پست خود در فیسبوک لینک می‌دهید و بعد توییت را منتشر می‌کنید.

اتفاقی که می‌افتد این است که فالوئرهای شما ابتدا توضیح ۱۰۰ کاراکتری شما را می‌خوانند و بعد برای خواندن محتوای کامل‌تر روی لینک پست فیسبوک شما کلیک می‌کنند و مستقیما به پست شما دسترسی پیدا می‌کنند. حالا هم می‌توانند توییت شما را ریتوییت کنند هم اینکه پست شما را در فیسبوک بازنشر کنند که هر دو به افزایش مخاطبان پست فیسبوک شما منجر خواهد شد.

البته این استراتژی فقط محدود به فیسبوک و توییتر نیست. می‌توان آن را در مورد گوگل پلاس یا یوتیوب یا حتی اینتستاگرام هم به کار برد. تقریبا این استراتژی از این نظر محدودیتی ندارد. فقط باید بدانید که برای هر شبکه اجتماعی محتوای خود را چطور تغییر دهید. من توسط همین استراتژی توانستم در عرض چند روز ۵۰ نفر به دنبال کنندگان خودم در گوگل پلاس اضافه کنم. تنها کاری که می‌کردم این بود که محتوا را در گوگل پلاس تولید می‌کردم. بعد در فیسبوک یک پاراگراف کوتاه در مورد جالب‌ترین نکات همان محتوا می‌نوشتم و به پست خود در پلاس لینک می‌دادم. در توییتر هم توضیحی ۱۰۰ کاراکتری می‌نوشتم و همراه با لینک پست در پلاس و یک عکس مرتبط آن را توییت می‌کردم.

یعنی دیگر لازم نیست برای بقیه شبکه‌های اجتماعی تولید محتوا کنید؟

الان ممکن است برای شما این سوء تفاهم پیش بیاید که منظور من این بوده که لازم نیست برای بقیه اکانت‌های خودتان در دیگر شبکه‌های اجتماعی به تولید محتوا بپردازید. اگر اینطور فکر می‌کنید باید بگویم کاملا در اشتباه هستید. این استراتژی برای جذب مخاطب استراتژی خوبی هست ولی باید در نظر داشته باشید که کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف به محتوای تازه و غیر متقاطع هم احتیاج دارند.

ممکن است با این کار بتوانید تعدادی مخاطب جذب کنید ولی برای جذب مخاطب بیشتر در شبکه‌های مختلف باز هم نیاز به تولید محتوای تازه و غیر متقاطع دارید.

اگر یک محتوای مهم تولید کردید، اگر به جذب دنبال کننده در یکی از اکانت‌های خود احتیاج دارید یا اگر محتوای تولید شده برای چند شبکه اجتماعی دیگر هم به تشخیص شما قابل استفاده بود می‌توانید از استراتژی اشتراک گذاری متقاطع استفاده کنید. اما در کنار آن اشتراک گذاری غیر متقاطع را هم نادیده نگیرید.

نظر شما در مورد این استراتژی چیست؟ آیا تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌ها با من در میان بگذارید.

بهراد جاود |  استراتژیست محتوا

بهراد جاود

من یک وبلاگ نویس آزادکار، کپی رایتر و تولید کننده محتوای اینترنتی هستم. وبلاگ شخصی: bjaved.com

تمام مقالات توسط:بهراد جاود

اشتراک گذاری متقاطع

زمان مطالعه: 4 دقیقه