اینستاگرام برای کسب وکار – قسمت اول

instagram-for-business-first-part

اینستاگرام برای کسب وکار – قسمت اول

1280 853 مسترکاما

اینستاگرام از آن دست شبکه های اجتماعی است که جایگاه فعلی آن اصلا قابل پیش بینی نبود. رشد سریع و خریده شدن توسط فیسبوک باعث شده تا محل توجه بسیاری از کسب و کارها برای استفاده به عنوان ابزاری برای برندسازی باشد. در این نوشتار که در دو قسمت خواهد بود، سعی خواهیم کرد تا به اصولی از نحوه کار کردن با اینستاگرام برای بیزینس ها اشاره کنیم.

بهترین ابزار تحلیلی برای اینستاگرام چیست ؟

مانند فیسبوک و توییتر، ابزار تحلیلی برای ارزیابی پستها در اینستاگرام یک نیاز ضروری است. در مابین ابزارهای موجود دو ابزار بیشتر مورد توجه است :

 • ایکون اسکوئر (Iconosquare) : مجموعه ای از ابرازهای متنوع و عمیق برای اینستاگرام است. اطلاعات زیادی در مورد بازخورد پستها و زمان پست گذاشتن و تعامل شما با مخاطبان خود به صورت گرافیکی در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید تحلیل دقیقی از وضعیت حساب خود داشته باشید. نکته مهم این است که این ابزار رایگان است.
 • توتم (Totems) : یک مجموعه تحلیلی است که مخصوص بیزینس ها درست شده است و شامل تمامی موارد مورد نیاز برای داده های اینستاگرام مانند آمار هشتگها، CRM برای مخاطبین و… میشود. در بین ابزارهای تجاری تقریبا کاملترین ابزار موجود است و کاراترین داشبورد را در اختیار قرار میدهد. و البته بابت خدمات خود ماهانه ۱۵۰ دلار هزینه خواهد داشت.

الگوی مناسب برای ارزیابی تعامل مخاطبان چیست ؟

یکی از بهترین الگوها برای ارزیابی و دنبال کردن در اینستاگرام، عملکرد برندهای بزرگ در این شبکه اجتماعی است. سال گذشته آماری از وضعیت ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا در اینستاگرام منتشر شده که مثلا اشاره میکند به اینکه آنها در برابر هر ۱۰۰۰ دنبال کننده به طور متوسط ۳۷ لایک و کامنت دریافت میکنند. این یعنی اگر شما ۵۰۰ دنبال کننده دارید رسیدن به ۱۹ لایک یا کامنت برای هر پست هدف خوبی خواهد بود. توتم که قبل تر معرفی شد بر اساس اطلاعات خود معتقد است که در برابر هر ۱۰۰ لایک حدود یک کامنت بطور متوسط دریافت میشود.

بهترین زمان برای پست گذاشتن چه زمانی است ؟

خوشبختانه در این مورد تحقیقات زیادی انجام شده و اطلاعات زیادی در این مورد میتوانید به دست آورید. با بررسی اجمالی آنها بهترین زمان برای کسب و کارها برای پست گذاشت زمانی بین ۵ تا ۶ عصر در روزهای کاری است. طبیعت موبایل محور اینستاگرام زمانبندی آنرا متفاوت از فیسبوک و توییتر و … کرده است. به همین خاطر شاید در نگاه اول در طول روز به طور کلی محل مراجعه کاربر به نظر برسد. یکی از تئوری های معروف در این مورد پیشنهاد میکند زمانی که افراد به کارهای متفرقه مثل غذا خوردن میپردازند و فرصت چک کردن ایستاگرام دارند زمان مناسبی برای پست گذاشتن است.

در مورد زمان بعد از مدتی خود شما بر اساس بازخورد مخاطب به بهترین و مناسب ترین زمان دست می یابید. کمی تجربه کردن در این مورد برای شما جالب خواهد بود.

هشتگهای اینستاگرام چطور موثرتر خواهد بود؟

هشتگ ابزار موثر و در عین حال ظریفی است. مهمترین خاصیت هشتگ بالابردن قابلیت دیده شدن پست به دلیل جستجو پذیری آن است. به عبارتی افذادی که شما را دنبال نمیکنند نیز با جستجوی هشتگ به پست شما خواهند رسید. هشتگها برای برندینگ و کمپین ها نیز کاربرد زیادی دارند. این دو خاصیت یعنی منظم کردن و جستجو پذیری هشتگ یعنی که شما باید هشتگهایی مربوط به محتوای پست و یا هشتگی به نام محصول و برند بیزینس خود بگذارید.

هشتگهای مربوط به پست و توصیف آن میتواند هشتگهای معروف در جامعه هدف شما نیز باشد . نکته مهم در این میان رعایت مربوط بودن محتوای پست شما به هشتگ است. بهتر است قبل از بکار بردن از هشتگهای معروف آنها را جستجو کنید تا ببینید آیا نتایج آن با چیزی که در ذهن شما برای محتوای پست است تطابق دارد یا نه؟ این میتواند به شما کمک کند تا شهرت هشتگ را نیز تخمین بزنید و بتوانید جایگاه پست خود در آن را پیش بینی کنید.

یکی از ابزارهای مناسب برای اطلاع از هشتگهای معروف و روندهای پر طرفدار در ایستاگرام سایت websta.me است. سرزدن هر از چندگاهی به ان خالی از لطف نیست. مثلا میتوان به این نکته پی برد که عمده هشتگهای معروف در مورد روابط انسانها و طبیعت است.

۴ دیدگاه
 • عباس امرایی ۱۳۹۴/۰۶/۱۹ در ۱۷:۴۴

  ابزارهای بسیار زیادی در زمینه مدیریت کسب و کار وجود دارد که واقعا میتواند مارا در توسعه و پیشرفت آن‌ها یاری کند. فقط یک آدم باحوصله و پایه لازم است تا با استفاده از این ابزارها به ما کمک کند.

 • باسلام
  بسیار مطلب مفیدی بود.
  ممنون

 • عالی بود مرسی
  اگه یکم ساده تر هشتگ هارو توضیح میدادید شاید بهتر بود
  خسته نباشید

 • با سلام.

  مطلب خوبی بود ولی در سایت توتم آمده است که این سرویس دیگر فعال نیست. لطفا با توجه به توقف فعالیت این سرویس، این محتوای ارزشمند را به روز نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اینستاگرام برای کسب وکار – قسمت اول

زمان مطالعه: 3 دقیقه