چطور “خدمات ما” را در وب سایت اثربخش بنویسیم؟ بخش اول

How-our-services--on-the-website-to-write-effective

چطور “خدمات ما” را در وب سایت اثربخش بنویسیم؟ بخش اول

1280 853 سجاد بهجتی

معمولا زمان زیادی برای انتخاب قالب و هر آنچه که مربوط به طراحی ظاهری وب سایت می شود می گذاریم و از بخش هایی مثل درباره ما و خدمات ما عبور میکنیم، بخش تماس با ما هم که اصلا عبور نمیکنیم و اکثرا با همان اطلاعاتی که طراح وب سایت سلیقه به خرج داده و برای اینکه قالب وب سایت را شخصی سازی شده جلوه دهد در تماس با ما قرار داده است، استفاده می کنیم.

در “استراتژی محتوا” تک تک این فضاها می تواند در راستای ایجاد تصویری واحد در ذهن مشتری استفاده شود، تصویری که بعدها برای تعویض آن باید هزینه زیادی کنیم، رفتار ما با وب سایت خیلی شبیه زمانی است که حساسیت زیادی برای خرید خانه داریم، محله را با وسواس زیادی انتخاب می کنیم و به سراغ ساختمان می رویم، راهرو ها، پله ها و آسانسور را از چک لیست سختی عبور می دهیم و به واحد میرسیم، شیرآلات و رنگ دیوارها و آشپزخانه را انتخاب می کنیم و بالاخره تصمیم میگیریم . اما برای دکوراسیون آن هیچ برنامه ریزی نمی کنیم، با عجله تابلو ها را نصب می کنیم، فرش را پهن کرده و ساکن می شویم.

در صورتی که گلدان جلوی آینه ی دستشویی هم می توانست فضایی باشد برای یادآوری طبیعت دوست بودن ما . یا یک عکس قدیمی بالای شومینه یادآوری خاطرات گذشته ای باشد که سال به سال یادمان نمی آید .

“خدمات ما” یا “خدمات ما به شما” ؟

ظاهر وب سایت قطعا برای مخاطب می تواند جذاب باشد، اما از آن عبور می کند و به محتوا می رسد، و به دنبال پاسخ سوال همیشگی “چه چیز برای من دارد؟”، بسیاری از اوقات خدماتی که ارائه می دهیم را از جانب خودمان می بینیم، نه از طرف شخصی که قرار است مشتری ما باشد، در واقع از “خدمات ما” می گوییم نه از “خدمات ما برای شما”، می توانیم به چشم مخاطب در متن این بخش نگاه کرده و بگوییم خدمات ما برای او چه می کند .

اگر در نوشتن بخش “خدمات ما” در وب سایت کوتاهی کنیم، خطراتی ما را تحدید می کند:

  • مشتری با اطلاعات ما گیج شود
  • مشتری چیزی از خدمات ما متوجه نشود
  • مشتری نسبت به خدمات ما بی علاقه شود
  • مشتری ما را آنکاره تجسم نکند

در صورتی که یک “خدمات ما” ی خوب می تواند اطاعات ارزشمندی به مشتری ارائه کرده و به ایشان بگوید که ما که هستیم و در نتیجه انتخاب ما چه چیزهایی بدست می آورد، اطلاعاتی از هزینه، زمان و فرآیند بدست می آورد …

اینکه مخاطب تصمیم به مطالعه ی این قسمت گرفته، فرصتی است که به او بگویید چه چیزهایی میتوانید برای او داشته باشید که بقیه نمی توانند . تله های زیادی است که معمولا صاحبان وب سایت برای نوشتن “خدمات ما” درگیر آن می شوند، که تعدادی از آنها را در این مطلب با هم مرور می کنیم :

یک ) خیلی کوتاه، خیلی بلند :

صاحبان شرکت ها حرف های زیادی برای گفتن درباره خدماتشان دارند، از تکنولوژی که استفاده شده تا هرچیز کوچکی که از نظر آنها تمایز است، فراموش می کنند که مخاطب در شرکت آنها کار نمیکند و اشتیاقی برای شنیدن این داستان ها ندارد .

عده ای دیگر هم از آن طرف بام می افتند، آنقدر کوتاه می نویسند که بیشتر شبیه تعریف دیکشنری از یک سرویس است، نه مزایایی از محصول می گویند و نه دلایلی که چرا مخاطب شما را باید انتخاب کند .

راه حل : مطمئن شوید که توضیحی که ارائه کرده اید کامل است و در این جامع بودن خسته کننده نیست، شما چند ثانیه برای نگه داری مخاطب فرصت دارید، مطمئن شوید که کسل کننده نیستید.

به اسکرول کردن دقت کنید، بهتره طوری بنویسید که نیاز زیادی به اسکرول کردن نباشه، یادتون نره که مخاطبین زیادی وب سایت شما رو از طریق موبایل میبینن و توی موبایل محتوای طولانی چند برابر به نظر میرسه .

دو ) فراموش کردن اصل مطلب :

واقعیت کسب و کار شما این است که بر روی نکاتی تمرکز خاصی دارید، مثلا پشتیبانی شرکت شما همیشه در دسترس است و برای آن هزینه ی زیادی کرده اید و برنامه های ویژه ای اجرا کرده اید، این موضوع را به زبان های مختلف و حالات متفاوت در بخش “خدمات ما” تکرار کنید، بر روی آن مانور دهید و اجازه دهید آنچه واقعیت کسب و کار شماست و برای مشتری هم ارزش به حساب می آید، به خورد او برود .

راه حل : برای محورهای کلیدی کسب و کار خود، جملات و عبارات متفاوتی خلق کنید، فکر کنید که چطور خدمات خود را بر اساس همان محورها می توانید بیان کنید . این روزها مشتریان از پاسخگوهای خودکار متنفرند، اگر کسب و کار شما پشتیبانی انسانی دارید میتوانید روی آن مانور دهید، که یک شخص همواره پیگیر کار شماست . جالب است که این مورد در دنیا اهمیت ویژه ای پیدا کرده، طوری که Real Human Support یکی از ویژگی های خاص برای سرویس محسوب می شود .

برای نوشتن “خدمات ما” ی اثربخش راهکارهای زیاد دیگری هست؛ که در مطالب بعدی آنرا بازتر میکنیم .

ادامه دارد …

سجاد بهجتی | استراتژیست محتوا و کپی رایتر

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

دیدگاه خود را ثبت کنید

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

چطور “خدمات ما” را در وب سایت اثربخش بنویسیم؟ بخش اول

زمان مطالعه: 4 دقیقه