گوگل موبایل را پاس میدارد

google-cherish-mobile

گوگل موبایل را پاس میدارد

1280 853 سید جواد موسوی
۲۱ آوریل ۲۰۱۵ گوگل یکی از پر سروصداترین تغییرات در الگوریتم جستجوی خود را اجرایی کرد. موضوعی که تقریبا از دو ماه پیش در خصوص آن هشدار داده بود. گرچه سایتهای بسیاری از این تغییر متاثر میشوند اما هدف اصلی گوگل بالا بردن کیفیت تجربه کاربری کاربران موبایل بوده است. گوگل از شکایتهای زیاد کاربران گوگل بخاطر دردسرهای وارد شدن به سایتهای غیر مناسب برای موبایل به تنگ آمده بود و به همین خاطر برای جلب رضایت کاربران خود تصمیم به حذف نتایج مربوط به این نوع سایتها نمود. گرچه این بروزرسانی در فضای رسانه ای “موبایلگدون”( برگرفته از آرماگدون به مفهوم آخرالزمان) نام گرفته است اما در واقع بعید است واقعا آخرالزمانی برای هیچ وبسایتی اتفاق بیفتد. اتفاق و تغییری که در عمل شاهد آن هستیم به شرح زیر است و این به شما کمک میکند تا نسبت آن را با وبسایت خود بسنجید.
  • گوگل برای سهولت کار، ابزار تست کوچکی را طراحی و ارائه کرده است که به شما در خصوص مشکلات وبسایت شما و صفحات آن با موبایل توضیح میدهد. نتایج این تست برای صفحه اصلی مسترکاما به این صورت است. بهتر است شما هم وبسایت خود را تست کنید.

GooleMobile

  • الگوریتم جدید فقط برای نتایج جستجوی نمایش داده شده بر روی موبایل اعمال میشود و نتایج نمایش داده شده بر روی تبلتها و دسکتاپ را تغییر نخواهد داد. اینکه ترافیک سایت شما چقدر تغییر خواهد کرد بستگی به میزان ترافیک فعلی سایت شما از موبایل نیز دارد. اگر قسمت کوچکی از ترافیک سایت شما از سمت کاربران موبایل گوگل است ترافیک سایت شما به خاطر این بروزرسانی چندان تغییری نخواهد کرد.
  • تغییر اخیر فقط شامل نتایج جستجوهایی میشود که مربوط به نامهای معروف و برندها نباشد. به عبارتی اگر برند شما توسط کاربری جستجو شود و صفحات وبسایت شما چندان هم با موبایل سازگار نباشد هنوز آدرس سایت شما در بالای نتایج نمایش داده میشود. استدلال گوگل این است که نیافتن نتیجه درست برای کاربر آزاردهنده تر از یافتن نتیجه درستی باشد که بازدید از آن بر روی موبایل با مشکل مواجه است.
  • الگوریتم جدید با هر صفحه وبسایت به طور مجزا برخورد میکند بنابراین اگر تمام سایت شما با موبایل سازگار نباشد هر صفحه از آن که به تطابق با موبایل برسد واجد شرایط مورد نظر گوگل خواهد بود.
  • الگوریتم جدید به صورت به هنگام در حال بروزرسانی است، بنابراین اگر شما تاریخ ۲۱ آوریل را از دست داده اید به محض اعمال تغییرات لازم و تطابق با موبایل، به سرعت شاهد بازگشت ترافیک خود خواهید بود.

بدون توجه به میزان تاثیر این تغییرات برای شما، تطابق با موبایل یک روند اجتناب ناپذیر برای هر وبسایت خواهد بود. حتی اگر ترافیک وبسایت شما در حال حاضر چندان تغییری نکند، معلوم نیست در آینده این اتفاق نیافتد چرا که رشد کاربران اینترنت از روی موبایل یک روند به شدت رو به رشد است که به نظر میرسد هنوز جای افزایش بسیاری دارد.

۱ دیدگاه
  • علی علیزاده ۱۳۹۴/۰۴/۰۹ در ۱۳:۳۸

    چه عجب جناب گوگل نگاهی به موبایل هم انداختید. هرچند هنوز این هم برای موبایل کم است اما برای شروع خوب است. منتظر ابزارهای بهتر و بیشتری برای موبایل هستیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

SEO

گوگل موبایل را پاس میدارد

زمان مطالعه: 2 دقیقه