به مخاطبین وب سایت خود کش ببندید

customer

به مخاطبین وب سایت خود کش ببندید

1280 853 سجاد بهجتی

در مقاله گذشته آموختیم ، که چطور و با چه راه حل هایی می توانیم متونی جذاب تر و اثربخش تر تدوین کنیم ، اما باید بدانیم بسیاری از اوقات مخاطب نیاز به یادآوری دارد و باید مجددا بر روی نوع نگاه و تفکر ایشان کار شود تا نهایتا فروش اتفاق افتد و مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل شود . مقصود از فروش صرفا کالا نمی باشد ، بلکه خدمات را نیز شامل می گردد ، اما این یادآوری چطور و در چه زمان و از چه طریقی اتفاق خواهد افتاد ؟


برای اینکار لازم است ، مخاطبی را که به وب سایت شما آمده و متون اثربخش وب سایت را مطالعه کرده و علاقه نشان داده است ، را رها نکنید … البته هرگز ایشان را با طناب به وب سایت نچسبانید و به زور کالا یا خدماتی را عرضه نکنید . اما با کش مخاطب را ببندید که کمی هم اگر از شما دور شد ، اطمینان داشته باشید که بر خواهد گشت . این اطمینان از برگشت ، از طرق مختلفی می تواند اتفاق افتد که در این مقاله به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم :

یک ) مشتری خود را بشناسید :
لازم است مشتری و مخاطب خود را بشناسید و این آشنایی و شناخت را بخوبی نشان دهید . در واقع با این کار فضایی مملو از اعتماد و حسن تفاهم با مخاطب خود بوجود آورید ، تمام بخش های یک وب سایت باید به مخاطب بگوید ” من هم مثل تو هستم ، ما با هم تفاهم داریم ، تو می توانی به من اعتماد کنی ”
یک سایت موفق در ابتدا تلاش می کند تا نیازها ، خلقیات ، تعصبات و شخصیت مخاطب خود را شناسایی و بجای آنکه بلافاصله وارد میدان تجارت و کسب و کار شود و مخاطب را وادار به عملی کند ، با منعکس کردن افکار و احساسات ایشان در معرفی کالا و یا خدمات خود ، مقاومت مخاطب را در هم شکسته ، و فضایی سراسر از اعتماد فراهم می آورد ، و در این میان لازم است ، تنها ویژگیهایی را که مورد علاقه مخاطب است به نمایش در آورد .
البته واضح است که شما نمی توانید برای هریک از مشتریان خود ، یک سایت جداگانه طراحی کنید ، اما با درک و شناسایی نیازهای بازار ، می توانید متون و ساختار سایت خود را خطاب به گروهی خاص که اکثریت بازار مخاطبین شما هستند ، تدوین و طراحی کنید .
درک مخاطب و انگیره او برای مراجعه به وب سایت شما ، کلید یک سایت اثربخش می باشد .

هنگام نوشتن متون سایت و طراحی ساختار آن ، زحمت بی حاصل نکشید ، و فقط در پشت کامپیوتر خود به نوشتن مزایا و خصوصیاتی که از نظر شما اهمیت دارند سرگرم نشوید . در مورد نکاتی بنویسید که مخاطب شما را ترغیب خواهد کرد .
بدین ترتیب ، زمانی که مخاطب حس اعتمادی در خصوص وب سایت شما داشته باشد ؛ امکان بازگشت ایشان بیشتر خواهد بود و در واقع اولین کش را به مخاطبین وب سایت خود بسته اید .

دو ) ایمیل مشتری را دریافت کنید :
با همه این توضیحات ، باز هم نیاز است که به مخاطب یادآوری کنید ، برای او خبرنامه ای ارسال کنید و هر چند وقت یکبار ، اعلام کنید “من هستم ” .
دریافت ایمیل مخاطب کار آسانی نیست ، چرا که امروزه آنقدر هرزنامه ها صندوق های ورودی ایمیل ها را پر کرده اند که مخاطبین وب سایت ها در ارائه ایمیل احتیاط بیشتری می کنند . این در حالیست که شما قطعا به ایمیل مخاطب نیاز دارید ، و با جمله ای ساده که در خبرنامه ما عضو شوید کمتر مخاطبی ایمیل خود را وارد می کند .
به خبرنامه ها جدی تر نگاه کنید ، برای اینکار لازم است برای خبرنامه وب سایت خود برنامه ای جامع داشته باشید ، بدانید اگر شخصی عضو خبرنامه شما باشد ، قرار است در چه بازه زمانی ، چه ایمیل هایی را دریافت نماید ، آیا هر هفته یک ایمیل ارسال می کنید ؟ هر ماه یک ایمیل ارسالی دارید ؟ آیا هر روز ؟ محتوای این ایمیل ها چیست ؟ ، آیا ایمیل افراد را در اختیار شرکت ها و یا اشخاص دیگر قرار می دهید ؟ همه ی این موارد ، سوال ها و نکاتی است که باید پاسخ آنرا بصورت واضح و شفاف بدانید و صد البته به مخاطب نیز اطلاع رسانی کنید .

تا می توانید این عضویت را جذاب کنید ، بعنوان مثال می توانید به مخاطب بگویید اطلاع رسانی تخفیف ها و شرایط ویژه فروش فقط و فقط از طریق خبرنامه انجام می شود و ویژه اعضاء آن می باشد . می توانید عنوان کنید که متعهد می شوید بیش از یک ایمیل در هفته ارسال نکنید ، می تواند مطرح کنید که ایمیل شما تحت هیچ شرایطی در اختیار شرکت ها و یا اشخاص دیگر قرار نخواهد گرفت ، لازم است به مخاطب اطمینان بدهید تا به شما اعتماد کند .
پس از عضویت ایشان در خبرنامه ، صرفا ایمیل های تبلیغاتی و یا ترغیب برای فروش ، ارسال نکنید ، کمی فاصله بگیرید ، برای ایشان ایمیل هایی بفرستید که مرتبط با نوع فعالیت شماست ، اما جذابیت عمومی دارد ، مثلا اگر فعالیت وب سایت شما در زمینه فروش دمنوش های گیاهی است ، می توایند ایمیل هایی در خصوص سلامت و اهمیت خوردن صبحانه نیز برای اعضاء خبرنامه ارسال کنید .

از این طریق باعث می شوید ، اعضاء خبرنامه شما ایمیل ها را باز کرده و مطالعه کنند ، نام شما را بشناسند و به خاطر بسپارند ، بعد از این کسب اعتماد می توانید شرایط خاص فروش را آغاز کرده و در ایمیلی اطلاع رسانی کنید ، البته لازم است با مخاطب ساده سخن بگویید و قطعا با ایشان صادق باشید .
یکی دیگر از راه هایی که می توانید از طریق آن ایمیل مخاطب را دریافت کنید ، ارائه یک پیشنهاد رایگان در ازای وارد کردن ایمیل است . بطور مثال یک کتاب الکترونیکی را گروه شما ترجمه کرده است و می خواهید بصورت رایگان بر روی سایت خود قرار دهید ، این کار را نکنید … پ این کتاب را در ازای دریافت ایمیل کاربر در اختیار ایشان قرار دهید . با دریافت ایمیل کاربر ، لینک دانلود را برای ایشان ایمیل کنید ، با اینکار مطمئن خواهید شد ، ایمیل وارد شده نیز صحیح می باشد .

برگرداندن مخاطب و بازگشت ایشان از طریق ایمیل ، خبرنامه و … داستانی طولانی دارد که در مقاله بعد بصورت کامل در خصوص آن صحبت می کنیم . اما هرگز فراموش نکنید ، که نیمی از موفقیت وب سایت شما ، بازگشت مجدد مخاطبین است ، پس درنگ نکنید و تا می توانید به مخاطبین وب سایت خود کش ببندید .

منبع : نشریه وب – آبان ماه ۱۳۹۲

سجاد تقی زاده بهجتی | بازاریاب آنلاین

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

دیدگاه خود را ثبت کنید

سجاد بهجتی

استراتژیست محتوا و کپی رایتر وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

تمام مقالات توسط:سجاد بهجتی

به مخاطبین وب سایت خود کش ببندید

زمان مطالعه: 6 دقیقه