استراتژی محتوا و صفحات نمایش – قسمت اول : سایز مهم است

screen

استراتژی محتوا و صفحات نمایش – قسمت اول : سایز مهم است

1280 853 سید جواد موسوی

روش مصرف محتوا به سرعت در حال تغییر است. از زمان شروع حرکت از چاپ به نمایشگر دیجیتال که به نوعی زمین لرزه ای بزرگ محسوب میشد، تعدادی زیادی پس لرزه اتفاق افتاده که به نظر میرسد هنوز هم ادامه خواهد داشت (ساعتهای هوشمند و … ). رشد موبایل و به دنبال آن تبلتها، باعث مواجه شدن با صفحاتی پیچیده شد که تا به حال تجربه برخورد با آن وجود نداشته است. بسیاری صحبت از آینده ای میکنند که موبایل اولین و پرطرفدارین وسیله دریافت محتوا خواهد بود و فعلا به نظر میرسد مخالفین چندانی نداشته باشد.

چندی پیش، گزارش مالی فیسبوک باعث تعجب خیلی از تحلیلگران شد. بیشتر سود چند میلیارد دلاری این شرکت، از محل تبلیغات نمایش داده شده روی موبایل بود که نشان دهنده تغییر عادت مصرف محتوا در بین کاربران است. این برای بازاریابی محتوا به معنی پیچیده تر شدن طراحی استراتژی محتوا است. این یعنی باید از این پس در تدوین استراتژی محتوا، روش تعامل فرد با گجتهای او نیز مورد بررسی قرار بگیرد. اینکه چگونه، چقدر، چه زمانهایی، در چه مکانهایی و … از موبایل، تبلت، ساعت هوشمند و … استفاده میکند.

نمایشگرهای متفاوت

درک زمان و مکان مناسب برای ارائه محتوا، اصلی ترین جنبه فرآیند طراحی استراتژی محتواست. یکی از بهترین منابع دسترسی به این اطلاعات مطالعه ای بود که گوگل در سال ۲۰۱۰ انجام داد. این مطالعه تا حد زیادی نشان دهنده رفتار افراد در استفاده از گجتهای مختلف خود در طول روز است. برای تصویرسازی درست از این موضوع بایستی در مورد مواردی مانند مثالهای زیر به مطالعه بپردازیم :

  • چه دستگاهی و در چه زمانی در طول روز استفاده میشود.
  • ترتیب خرید دستگاهها در قیف خرید چگونه است.
  • از کدام گجت برای دسترسی به منابع اصلی محتوای مورد علاقه استفاده میشود.
  • چه مدت زمانی با هر گجت وقت صرف میکنیم و به چه قسمتی از آن بیشتر نگاه میشود.

با داشتن این اطلاعات بهتر میتوان محتوای تولید شده را هدایت و به مخاطب رساند.

ایجاد تنوع

درک اینکه مردم هنگام استفاده از گجتهایشان به چه چیزی نگاه میکنند به شما کمک میکند تا بتوانید به درستی محتوای خود را تولید، بسته بندی و روی کانالهای مختلف توزیع نمایید. در عین حال به شما کمک میکند تا به یکی از مواد اصلی استراتژی محتوا دست یابید : تنوع. نگرش متنوع داشتن به تولید محتوا نه تنها به شما در سرگرم کردن و هدایت درست مخاطب در میان گجتهای مختلف موثر است، بلکه در نرخ بازگشت مخاطب تاثیر به سزایی خواهد داشت.

زمانبندی

روش تعامل مخاطب با محتوایی که مصرف میکند در طول روز متغیر است. تصویر زیر که از همان مطالعه گوگل برداشته شده این مساله را نمایش داده و توضیح میدهد که سر زدن به موبایل به عنوان یک عادت نه فقط در صبح بلکه در وقت ناهار و هنگام بازگشت از محل کار به منزل در بعدازظهر نیز تکرار میشود. سپس در شب به استفاده از تبلت و همزمان با وسیله ای دیگر برای جستجوی فروشگاهها و خرید آنلاین ختم میشود.

unnamed

در عین حال به این مطلب اشاره میکند که اگر شما یک برند آنلاین (مثل یک فروشگاه آنلاین) هستید، تبلت ( به صورت در حال رشدی ) تبدیل به اصلی ترین وسیله موثر در نرخ تبدیل برای شما شده است که نشان دهنده لزوم طراحی ریسپانسیو و محتوای قابل نمایش برای هر سایزی از نمایشگر است. مفید خواهد بود اگر سری به سایتهای معروف آنلاین بزنید و طراحی آنها را بروی تبلت مرور کنید.

ادامه دارد . . .

۱ دیدگاه
  • سالار کابلی ۱۳۹۴/۰۴/۰۹ در ۱۳:۳۶

    با گسترش روزافزون محتوا و تبدیل آن به محتوای عکسی و ویدیویی صفحات نمایش اهمیت بالایی پیدا کرده‌اند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

استراتژی محتوا و صفحات نمایش – قسمت اول : سایز مهم است

زمان مطالعه: 3 دقیقه