جریان محتوا – قسمت دوم : از مجله و روزنامه یاد بگیریم

aaa

جریان محتوا – قسمت دوم : از مجله و روزنامه یاد بگیریم

1280 853 سید جواد موسوی

برنامه نشر محتوا

حال که به اندازه کافی ایده برای تولید محتوا دارید، باید به ارزیابی و رتبه بندی آنها به ایده های کوچک، متوسط و بزرگ بپردازید. برای این کار پس از تهیه لیست ابتدایی از ایده ها، آنها را در ستون اکسل وارد کنید. سپس در ستون سمت چپ آن، نمره ای را بر اساس میزان منابع ( زمان و نیروی انسانی ) مورد نیاز برای تولید هریک در نظر بگیرید. به عبارتی آنها را بر اساس هزینه تولید و زمانی که برای بوجود آوردن آن صرف میکنید رتبه بندی کنید و نمره بدهید. هرچه محتوای شما پر سر و صدا تر و از جنس کمپینهای مقطعی است نمره بالاتری میگیرد و هرچه محتوای روزمره و آرامتر و سبکتر است نمره کمتری میگیرد. هدف انجام این کار رسیدن به یک شکل چارت مانند است تا به شما تصویری از جریان محتوا نشان دهد که در ادامه به آن خواهیم رسید.

image
پس از آن، زمان پیش بینی شده برای انتشار آنرا در ستونی جداگانه وارد کنید.

image (1)
نهایتا با رسم چارت با استفاده از ابزارهای اکسل به تصویری از جریان محتوا برسید.

image (2)
حالا باید آنقدر با اعداد بازی کنید تا بتوانید یه شکل درستی از موج رسم شده دست یابید. اما شکل درست نمودار چگونه باید باشد ؟

نمودار مناسب جریان محتوا

البته که شما باید بدانید دنبال چه چیزی بگردید تا آنرا کشف کنید. در عالم واقعیت، نمیتوان یک نمودار خاص را برای همه کسب و کارها تجویز کرد، چرا که دارای اهداف متفاوتی هستند. اما هرجا دچار تردید شدید به همان اصول پایه و ساده بازگردید. یادتان که هست : “هر استراتژی موفق شامل تولید تعدادی ایده پر و صدا در سال میشود که با صدای نه چندان رسای محتوای روزمره محصور شده است که هردو آنها باعث جذب و همراهی مخاطب با سمفونی شما خواهد شد”.

نکته مهم این است که  کمپینهای بزرگ به طور مساوی در بازه زمانی مشخص مثلا سالانه توزیع شده باشد و در عین حال مابین محتوای روزمره غرق نشده باشد و به چشم بیاید. محتوای روزمره شما بایستی سبک و شیرین باشد و در عین حال مخاطب برای مصرف آنها نیاز به فکر کردن عمیق و طولانی نداشته باشد. شیوه بیان آن نیز نباید همراه با تاکید بسیار و به قصد تاثیر گذاری زیاد باشد بلکه باید به نوعی فرصت تامل و یادآوری کمپینهای قبلی خود را به او بدهید. در این میان ممکن است چند اشتباه هم رخ دهد. دلیل این اشتباهات ساده است . شما در حال آزمون و خطا هستید. نشریات چاپی، رادیو و تلویزیون هم به آن مبتلا میشوند و البته همه آنها سعی در رسیدن به بهترین جریان محتوا دارند. بنابراین نترسید.

درسهای از روزنامه و مجله

بیایید نحوه تولید محتوای یک مجله را مهندسی معکوس و بررسی کنیم. در بلند مدت، عامل کارکرد و جذابیت محتوا در رسانه های چاپی، ارائه مطالب متنوع و غیر منتظره است. به تجربه به آنها ثابت شده است محتوایی که هم بتواند مخاطب را جذب کند و هم او را همراه خود نگه دارد، محتوایی است که تنوع لازم برای تمام مخاطبین شناسایی شده را دارد و هم اینکه همان مخاطبان، هربار با محتوایی غیر منتظره روبرو میشوند. برای مثال به روی جلد مجله زیر توجه کنید.

image (3)
به راحتی متوجه چگونگی پاسخگویی تیترهای مجله به نیاز مخاطب میشوید :

۱٫ فردی که به دنبال بهبود وضعیت جسمانی خود است .

۲٫ فردی که به بهبود همسرداری خود فکر میکند.

۳٫ مخاطبی که میخواهد جوان بماند.

کاملا مشخص است که تیم تحریریه مخاطب خود را درک میکند و جرئیات زیادی از او میداند و در عین حال به خوبی میداند چگونه محتوا را ارائه دهد تا آنها را جذب و نگه دارد. این یک امر تصادفی نیست، بلکه یک فرآیند است که با شخصیت سازی از مخاطب آغاز میشود تا بتوان نیازمندیهای آنان را بخش بندی کرد. نیازهایی که بعدا به صورت المانهای روی جلد و ستونهای مجله خود را نشان میدهند. این مفاهیم در برنامه ماهانه تحریریه پوشش داده میشود و هر بار به شکل متفاوت و متنوعی نمایش داده میشود. در نتیجه در یک ماه، موضوع ماساژ و خطرات آن مورد اشاره کوچکی قرار میگیرد و در ماه دیگر انواع مختلف ماساژ و جوانب مختلف آن به عنوان تیتر اصلی با فونتی درشت تر و حجم بالاتری از مطلب بطور مفصل مورد بررسی قرار میگیرد. همین تنوع است که نهایتا جریان محتوا را شکل میدهد .

برای تمرین هم که شده شماره های مختلف مجلات را بررسی کنید تا به جریان محتوای طراحی شده آنان پی ببرید. با این تمرین توانمندی شما در تنظیم استراتژی محتوا بالا خواهد رفت.

 

ادامه دارد . . .

۱ دیدگاه
  • من هر ماه مجله‌های زیادی را می‌خوانم، اما تابحال ازشون درسی نگرفته بودم. خوشحالم که میتونم از مجله‌هایی که میخونم هم برای پیشبرد وبلاگم استفاده کنم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

جریان محتوا – قسمت دوم : از مجله و روزنامه یاد بگیریم

زمان مطالعه: 4 دقیقه