کالبد شکافی یک پست عالی – قسمت پنجم

Anatomy-of-an-excellent-post---Part-V

کالبد شکافی یک پست عالی – قسمت پنجم

1280 853 مسترکاما

مطلبی کامل و عالی بنویسید

در قسمت اول درباره ۶ عنصر یک پست عالی صحبت کردیم، و اولین عنصر آن یعنی عنوان را شرح دادیم، در قسمت دوم به داستان سرایی یا Storytelling پرداختیم و متوجه شدیم که پست هایی که با داستان سرایی شروع می شوند ۳۰۰ درصد خواندنی تر از سایر پست ها هستند، در قسمت سوم درباره تصاویری صحبت کردیم که به خواندنی تر شدن مطلب کمک کرده و مخاطب را برای ادامه مطلب آماده می کنند، در قسمت چهارم که عناوین فرعی و عناوین فرعی تر را شرح دادیم

و در این قسمت که قسمت پایانی مطلب هم می باشد درباره ی مطلبی کامل و عالی صحبت خواهیم کرد .

اگر شما یک تیتر بزرگ و خوب نوشته اید که نظر افراد را جلب می کند و دارای یک ترفند بسیار جذاب است که باعث می شود آنها به خواندن مقاله ادامه دهند و خواننده را به عمق مطلب می برد، کار بزرگی کرده اید، چرا که درصد زیادی از مطالب همین کار را هم انجام نمی دهند، حالا که کار بزرگی انجام داده اید و مخاطب را به متن آورده اید، چه کار می کنید؟

معمولا برای متن یک پست عالی ۲ سوال اساسی مطرح می شود، که پاسخ خوب به آنها پست عالی را به هدفش نزدیکتر می کند:

  • مطلب چقدر باید طولانی باشد؟
  • مطلب باید چه شکلی (به چه صورتی) باشد؟

با این جمله شروع می کنم: پست عالی وبلاگ طولانی نیست، این جمله می گوید پست ها نباید بلند باشند، این نباید را از تعداد بازدید ها و اشتراک گذاری ها می توان سنجید، اما چه اتفاقی افتاده است ؟ اگر با اعداد و آمار ها کمی سر و کله بزنید خواهید دید که تعداد زیادی از پست ها زمانی که به یک آستانه¬ی مشخصی از کلمات می رسند، به خوبی عمل می کنند. و جالب آنجاییست که پست های وبلاگ ۱۵۰۰ کلمه¬ای یا بیشتر تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاری دارند . در واقع به جمله ی اول بر می گردم، پست عالی وبلاگ طولانی است. بسیاری از مطالب کوتاه بصورت سطحی خوانده می شوند اما ظاهرا مخاطب برای فهم بیشتر مطالب تخصصی بصورت مطالب کوتاه و سطحی نمی رود. بلکه به سراغ مطالب بیشتر رفته تا احساس کند موضوع را اصولی و عمیق فراگرفته است.

اطلاعات جالبی که تحقیقی از به اشتراک گذاری های تمام پست ها در توییتر، فیس بوک و لینکدن امتحان کرده و شمارشگر کلمات را درهم شکسته است در زیر آمده است. تعجب نکنید، پست های طولانی تر، تعداد اشتراک گذاری های بیشتری دریافت کرده اند.

a

آمار بالا نشان می دهد که مطلب باید حداقل ۷۰۰ کلمه داشته باشد. اطلاعات Quick Sprout این را پشتیبانی می کند. پست هایی که در Quick Sprout بیشتر از ۱۵۰۰ کلمه هستند، بیشتر از ۶۸% لایک در توییتر و بیشتر از ۲۲% لایک در فیس بوک دریافت می کنند.

شاید کمی اطلاعات بیشتر در این باره خوب باشد، درباره طولانی بودن متن بلاگ طور دیگری هم می توان صحبت کرد، بهتر است این متن ها به نحوی تنظیم شوند که منجر به پیشنهاد مطالعه¬ی ۷ دقیقه¬ای شود، در واقع مطالعه پست عالی که درج کرده اید از مخاطب ۷ دقیقه زمان گرفته و ایشان را در آن زمان درگیر خود نماید . این زمانی که از آن صحبت می کنیم در واقع است با ۱۶۰۰ کلمه. در اینجا نمودار تعامل در اندازه¬ی متوسط وجود دارد که پیشنهاد ۷ دقیقه¬ای را پشتیبانی می کند.

b

البته برای یک مطلب طولانی تر، این ضرورت وجود دارد که در حد ممکن قابلیت بررسی اجمالی را داشته باشد. گروه نیلسن نورمن نشان دادند که افراد تنها ۲۸% از کلمات پست وبلاگ را می خوانند.

در بخش قبلی همین مطلب درباره اخلاق مروری مخاطب صحبت کردیم، مخاطبین مطالب را نمی خوانند، بلکه آنها را مرور می کنند، هرچقدر هدایت این مرور در دستان شما باشد موفق تر عمل کرده اید و هرچقدر در این انتخاب آنها را آزاد بگذارید کار را سخت تر کرده اید، این مرور گاها می تواند طوری عمل کند که خواننده (یا شاید مرور کننده) را به متن کشانده و باعث شود از ابتدا تا انتهای متن را با دقت هرچه بیشتر بخواند .

از کنار برخی آمار راحت نگذرید، گروه نورمن نشان داده اند که افراد تنها ۲۸% از کلمات یک پست بلاگ را می خوانند، آیا ۲۸% از کلماتی که نوشته اید بیانگر منظور شما از پست می باشد؟ این مرور چه لطمه ای به پست ها و بعد از آن به کسب و کار شما وارد می کند و چه می شود کرد ؟

این پست هم با نزدیک ۸۰۰ کلمه قرار است از پست های خواندنی و اشتراک گذاشتنی باشد.

این مطلب یعنی کالبد شکافی یک پست عالی بلاگ، تمام شد و ادامه ای ندارد .

۱ دیدگاه
  • امیر کربلایی ۱۳۹۴/۰۵/۰۶ در ۱۸:۳۷

    عالیه، بعد از اینکه با عنوان کاربر رو کشیدیم به مطلب در واقع کار برای بعضیا تموم شده اما بعضی های دیگر بعد از اون رو جدیتر میگیرند و باعث می‌شوند که کاربر دوباره هم برگردند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

کالبد شکافی یک پست عالی – قسمت پنجم

زمان مطالعه: 4 دقیقه